Trafik Levhaları ve Anlamları

Taşıt Trafiğine Kapalı Yol Levhasi TT-5

Taşıt Trafiğine Kapalı Yol Levhasi TT-5
Trafik Tanzim İşaretleri

Taşıt Trafiğine Kapalı Yol levhası, yolun her iki yöndeki taşıt trafiğine kapalı olduğunu bildirir.

Taşıt Trafiğine Kapalı Yol levhası, sadece yayalara açık olan caddeler üzerinde kullanılabilir. Ticaret alanlarında mal teslim eden kamyonların bu caddelere girmesi gerekli olabilir. Bu gibi hallerde, Taşıt Trafiğine Kapalı Yol levhası altında hariç tutulan aracın figürünü ve “Hariç” yazılı mesajı içeren PL-10 ilave paneli kullanılır.

Bu gibi bir istisnanın sadece mesai saatlerinde veya belirli bir süre geçerli olması halinde, PL-9 ilave paneli ile (07:00 – 19:00 gibi) istisnanın geçerli olduğu saat de belirtilebilir. TT-5 nolu Taşıt Trafiğine Kapalı Yol işaret levhası, toprak kayması vs. gibi bazı sebeplerle geçici olarak kapalı olan yollarda da kullanılabilir. Bu gibi hallerde, bu levha fiziksel bariyerler ile pekiştirilmeli, geceleri ise, kırmızı ışık yayan trafik kontrol cihazları kullanılmalıdır.

Taşıt Trafiğine Kapalı Yol levhasının ileride bulunan kapalı bir yol kesimini uyarmak için önceden kullanılması durumunda, Taşıt Trafiğine Kapalı Yol levhasının altında kapalı olan yol kesimine olan uzaklık, PL-2 ilave paneli ile belirtilmelidir.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu