Trafik Cezası

Şehirler Arası Yolda Park Etme Cezası

Karayolları trafik kanunun 59. Madde maddesi şehirler arası yolda park etme cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 59. Madde trafik cezası yazılır.

Kısaca 59. Madde: şehirler arası yolda park etme cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 59. Madde nedir? 59. Madde trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 59. Madde trafik cezası ne kadar? 59. Madde itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek şehirler arası yolda park etme cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 59. Madde ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

59. Madde Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle şehirler arası yolda park etme cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 59. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Duraklama ve park etme olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

  • Yerleşim birimleri dışındaki karayolunda, zorunlu haller dışında duraklamak veya park etmek, zorunlu hallerde gerekli önlemleri almadan duraklamak veya park etmek,
  • 59. Madde kusur sayılmaz kusur sayılır. 59. Madde kısacası %75 trafik kazasının oluşumunda kusurlu sayılır.

Şeklinde tanımlanmıştır.

Şehirler Arası Yolda Park Etme Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 59. Madde ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında şehirler arası yolda park etme cezası 132 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz şehirler arası yolda park etme cezasını 99 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 59. Madde trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Şehirler Arası Yolda Park Etme Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 59. Madde trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken şehirler arası yolda park etme cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

  • Ceza tutanağı
  • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 59. Madde ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

şehirler arası yolda park etme cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Şehirler Arası Yolda Park Etme Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri şehirler arası yolda park etme cezasını iptal etmek için başvurucunun “şehirler arası yolda park etme” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

59. Madde kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

  • Araç Değer Kaybı Başvurusu
  • Kusur Oranı İtirazı
  • Ayıplı Araç Onarımı
  • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu