Trafik Cezası

Plaka Üzerinde Değişiklik Sonrası İzin Verilen Süre Sonrasında Değiştirmeme Cezası

Karayolları trafik kanunun 23/3-c-2 maddesi plaka üzerinde değişiklik sonrası izin verilen süre sonrasında değiştirmeme cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 23/3-c-2 trafik cezası yazılır.

Kısaca 23/3-c-2: plaka üzerinde değişiklik sonrası izin verilen süre sonrasında değiştirmeme cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 23/3-c-2 nedir? 23/3-c-2 trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 23/3-c-2 trafik cezası ne kadar? 23/3-c-2 itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek plaka üzerinde değişiklik sonrası izin verilen süre sonrasında değiştirmeme cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 23/3-c-2 ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

23/3-c-2 Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle plaka üzerinde değişiklik sonrası izin verilen süre sonrasında değiştirmeme cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 23. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Belge ve plakaların araçlar üzerinde bulundurulması zorunluluğu olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

  • Farklı okunması veya okunamamasını sağlayacak şekilde tescil plakasında değişiklik yapmak nedeniyle hakkında işlem yapılarak verilen 7 günlük sürenin sonuna kadar tescil plakalarını uygun duruma getirmemek,
  • 23/3-c-2 sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Plaka Üzerinde Değişiklik Sonrası İzin Verilen Süre Sonrasında Değiştirmeme Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 23/3-c-2 ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında plaka üzerinde değişiklik sonrası izin verilen süre sonrasında değiştirmeme cezası 1034 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz plaka üzerinde değişiklik sonrası izin verilen süre sonrasında değiştirmeme cezasını 775,5 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 23/3-c-2 trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Plaka Üzerinde Değişiklik Sonrası İzin Verilen Süre Sonrasında Değiştirmeme Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 23/3-c-2 trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken plaka üzerinde değişiklik sonrası izin verilen süre sonrasında değiştirmeme cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

  • Ceza tutanağı
  • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 23/3-c-2 ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

plaka üzerinde değişiklik sonrası izin verilen süre sonrasında değiştirmeme cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Plaka Üzerinde Değişiklik Sonrası İzin Verilen Süre Sonrasında Değiştirmeme Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri plaka üzerinde değişiklik sonrası izin verilen süre sonrasında değiştirmeme cezasını iptal etmek için başvurucunun “plaka üzerinde değişiklik sonrası izin verilen süre sonrasında değiştirmeme” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

23/3-c-2 kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

  • Araç Değer Kaybı Başvurusu
  • Kusur Oranı İtirazı
  • Ayıplı Araç Onarımı
  • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu