Trafik Cezası

Hatalı Yük İndirme Cezası

Karayolları trafik kanunun 62. Madde maddesi hatalı yük indirme cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 62. Madde trafik cezası yazılır.

Kısaca 62. Madde: hatalı yük indirme cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 62. Madde nedir? 62. Madde trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 62. Madde trafik cezası ne kadar? 62. Madde itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek hatalı yük indirme cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 62. Madde ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

62. Madde Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle hatalı yük indirme cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 62. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Karayolu üzerinde park etme izni verilmeyen araçlar olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

 • Yerleşim birimleri içindeki karayolunda, bir trafik işaretiyle izin verilmedikçe ve yükleme, boşaltma, indirme, bindirme, arızalanma gibi zorunlu nedenler dışında kamyon, otobüs ve bunların katarlarını, lastik tekerlekli traktörler ile her türlü iş makinelerini park etmek,
 • 62. Madde sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Hatalı Yük İndirme Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 62. Madde ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında hatalı yük indirme cezası 132 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz hatalı yük indirme cezasını 99 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 62. Madde trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Hatalı Yük İndirme Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 62. Madde trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken hatalı yük indirme cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

 • Ceza tutanağı
 • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 62. Madde ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

hatalı yük indirme cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Hatalı Yük İndirme Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri hatalı yük indirme cezasını iptal etmek için başvurucunun “hatalı yük indirme” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

62. Madde kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

 • Araç Değer Kaybı Başvurusu
 • Kusur Oranı İtirazı
 • Ayıplı Araç Onarımı
 • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Eskişehir Şehir Hastanesine tedavi için gittiğimde aracım kısa süreliğine 20 dakika kadar park halinde kaldı. Hastanedeki tedavim sonrası aracımla ordan ayrıldım ama engelli araç parkına park ettim diye 288,00 tl ceza geldi.

 2. Merhaba, hastane içerisinde engelli otoparkında park ettiğim için ceza uygulanmıştır. İtiraz dilekçesi örneği rica ediyorum. Teşekkür ediyorum.

 3. Merhaba
  Ben ikinci derece engelliyim.
  AVM otoparkında engelli park yerine aracımı park ettim. Emniyet trafik ceza yazmış. Kendilerini aradım durumu izah ettim. Engel durumumun ehliyete işli olmadığı söylendi.
  Özel bir mülkte, KGYS sistemince tespit yapılıp ceza uygulanmıştır
  Oysa ben engelli kimlik kartımı aracın ön kısmına bırakırım.
  Yapilan işlem 61/1-0
  Yardımcı olunması ricası ile,
  Saygilar

 4. Merhaba, Hastane personeliyim. ilk defa engelli araç yerine aracımı hastane bahçesinde park ettim. üst üste iki gün engelli araç park yerine park etmekten ceza yazılmış. Ne yapabilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu