Trafik Levhaları ve Anlamları

Girişi Olmayan Yol Levhası TT-4

Girişi Olmayan Yol Levhası TT-4
Trafik Tanzim İşaretleri

Girişi Olmayan Yol levhası, her türlü taşıt girişinin yasak olduğu yolların girişlerinde kullanılır ve normal olarak işaretin konulduğu yolun karşı yönden tek yönlü trafiğe ayrılmış olduğunu belirtir.

Girişi Olmayan Yol levhası Nereye Montaj Edilir ?

Girişi Olmayan Yol levhasının montaj yeri, sürücülerin yanlış bir manevrasına sebebiyet vermeyecek tarzda seçilmeli, gerekiyorsa (TT-26a ve TT-26b nolu veya uygun olan mecburi yön levhalarından birisi ile) işaret levhaları, hem Girişi Olmayan Yol levhası hakkında ön ikaz, hem de yasaklamayı takviye edici olarak kullanılmalıdır.

Girişi Olmayan Yol levhası Nerede Kullanılır ?

Girişi Olmayan Yol levhası çoğunlukla, iki yönlü trafiğin uygun olmadığı ya da istenmediği şehir içi alanlarda trafiği kontrol etmek için kullanılır  Ayrıca, bölünmüş yol başlangıçlarında orta refüj üzerinde kullanılan TT-36a nolu Sağdan Gidiniz mecburi yön levhasının sürücülerin yanlış yola girmelerini engellemede yetersiz kaldığı durumlarda kullanılmalıdır.

Girişi Olmayan Yol levhası Yolun Solunda da Kullanılabilir mi ?

Gerekli durumlarda TT-4 nolu Girişi Olmayan Yol işaret levhası yolun solunda da kullanılabilir.

Not: TT-35d nolu İleri ve Sağa Mecburi Yön levhasının kullanımı zorunlu değildir. Kullanılması durumunda kavşağın öncesinde kullanılmalıdır. Yolun solunda kullanılan TT-4 nolu Girişi Olmayan Yol işaret levhası ilave vurgulama istenilen durumlarda kullanılmalıdır.

Girişi Olmayan Yol levhasının Önemi Nedir ?

Karayolu güvenliği bakımından çok önemli olması sebebiyle Girişi Olmayan Yol levhası en uygun konumda ve göze çarpan bir biçimde yerleştirilmesi gerekir. Girişi Olmayan Yol levhası, her zaman için karayolu platformunun sağ tarafına monte edilmelidir. İlave vurgulama gereken kesimlerde yolun sol tarafında da kullanılabilir.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu