Trafik Cezası

Bisiklet Sürücülerinin Uyması Gereken Kurallara Uymama Cezası

Karayolları trafik kanunun 66 maddesi bisiklet sürücülerinin uyması gereken kurallara uymama cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 66 trafik cezası yazılır.

Kısaca 66: bisiklet sürücülerinin uyması gereken kurallara uymama cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 66 nedir? 66 trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 66 trafik cezası ne kadar? 66 itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek bisiklet sürücülerinin uyması gereken kurallara uymama cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 66 ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

66 Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle bisiklet sürücülerinin uyması gereken kurallara uymama cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 66. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Bisiklet,motorlu bisiklet ve motosiklet sürücülerine aşağıdaki kurallar uygulanır olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

  • Ayrı bisiklet yolu varsa, bisiklet ve motorlu bisikleerin taşıt yolunda; bisiklet, motorlu bisiklet ve motosikleerin yayaların kullanmasına ayrılmış yerlerde, bunlardan ikiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinde yan yana sürülmesi; bisiklet sürenlerin en az bir elleri, motorlu bisiklet sürenlerin manevra için işaret verme hali dışında iki elleri ve motosiklet sürenlerin devamlı iki elleri ile taşıarını sürmeleri ve Yönetmelikte belirtilen güvenlik şararına uymamaları; bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motorsiklet sürücülerinin, sürücü arkasında yeterli bir oturma yeri olmadıkça başka kişileri bindirmeleri ve yönetmelikte belirtilen sınırdan fazla yük taşımaları; sürücü arkasında ayrı oturma yeri olan bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosikleerde bir kişiden fazlasının taşınması,
  • 66 sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Bisiklet Sürücülerinin Uyması Gereken Kurallara Uymama Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 66 ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında bisiklet sürücülerinin uyması gereken kurallara uymama cezası 288 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz bisiklet sürücülerinin uyması gereken kurallara uymama cezasını 216 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 66 trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Bisiklet Sürücülerinin Uyması Gereken Kurallara Uymama Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 66 trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken bisiklet sürücülerinin uyması gereken kurallara uymama cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

  • Ceza tutanağı
  • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 66 ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

bisiklet sürücülerinin uyması gereken kurallara uymama cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Bisiklet Sürücülerinin Uyması Gereken Kurallara Uymama Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri bisiklet sürücülerinin uyması gereken kurallara uymama cezasını iptal etmek için başvurucunun “bisiklet sürücülerinin uyması gereken kurallara uymama” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

66 kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

  • Araç Değer Kaybı Başvurusu
  • Kusur Oranı İtirazı
  • Ayıplı Araç Onarımı
  • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu