Trafik Kazası Kusur Oranları

53/1-b Kusur Oranı Nedir? Nasıl İtiraz Edilir?

53/1-b kusur oranı, trafik kazasında “Sola dönüş kurallarına uymamak” olarak bilinen ktk 53/1b kusur oranı denir.

Bu ihlal sonucunda Karayolları Trafik Kanununun “Dönüş kuralları” 53. Maddesi hükmünce trafik kazalarında kusurlu sayılmaktadır.

Güzel bir haberimiz var ücretsiz olarak trafik kazasında 53/1-b kusur oranına itiraz nasıl yapılır açıklayacağız!

Bu yazımızda sizlere, 53/1b kusur nedir, 53 1b kusur oranı yüzde kaç, 53/1b asli mi, yoksa tali kusur mu, 53 1b trafik cezası yazılır mı, itiraz nasıl yapılır hakkında bilgi rehberi hazırladık. Ayrıca sormak istediklerinizi yazımızın sonunda bulunan yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sürücü kusur durumu 53/1-b nedir açıklamak gerekirse;

Sola dönüş kurallarına riayet etmemek,

Karayolları Trafik Kanunu 53. Madde

Olarak tanımlanmıştır. Asli mi tali mi dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

53/1-b Asli Kusur Mu ? Tali Kusur Mu?

53/1b Asli kusur maddesidir. Kısaca açıklamak gerekirse kazanın meydana gelmesindeki asıl etkendir. Asli kusur nedir hakkında daha detaylı bilgi için trafiksozluk.com/asli-kusur-nedir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

53 1b kusur oranı Asli kusur olarak sayılmaktadır !

Yüzde oranı belirlenirken asli mi yoksa tali olması çok önemli bir etkendir çünkü aracınızın masrafını alıp alamayacağınız veya % kaç olarak alabileceğiniz ihlal ettiğiniz kural ihlali doğrultusunda belirlenmektedir.

53/1-b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

53/1b kusur oranı yüzde hesaplama yapılırken karşı aracın veya araçların ihlalinin olup olmamasına bakılır. Örnek vermek gerekirse iki araçlı bir trafik kazası olduğunu kabul edelim.

Sürücülerden birbirlerine karşı ihlali yapması sonucu trafik kazası meydana geldiyse;

İhlal Durumu1. Sürücü2. Sürücü
Asli – Asli50%50%
Asli – Tali75%25%
Tali – Asli25%75%
Tali – Tali50%50%
Kusursuz – Asli0%100%
Kusursuz – Tali100%0%
Asli – Kusursuz100%0%
Tali – Kusursuz0%100%

Genel olarak 53/1b kusur oranı yüzde hesaplama değeri %75 olarak kabul edilmektedir.

Diğer kusur maddelerini www.trafiksozluk.com/trafik-kazalari/ buradan bulabilirsiniz.

53/1-b Trafik Cezası Ne Kadar?

Normal şartlarda ihlal durumu olması durumunda 53 1b trafik cezası uygulanmaktadır. 2020 yılında 132 ₺ olarak ceza yazılmaktadır. %25 indirim ile 99 ₺ ödeyebilirsiniz.

53/1-b trafik cezası
53/1-b trafik cezası

Ancak trafik kazası esnasında kusur dağılımı olarak 53 1b maddesi kullanıldığında herhangi bir trafik cezası uygulanmamaktadır. trafiksozluk.com/53-1-b-trafik-cezasi/ detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

53/1-b Kusur Oranı İtirazı Nasıl Yapılır?

53 1b kusur maddesi biraz karışık, hatta çok karışık bir hesaplaması var. Size şöyle bir teklifte bulunalım. Dilerseniz Trafik Sözlük ekibi olarak trafik kazanızı ücretsiz olarak inceliyoruz.

53/1b kusur maddesi hatalı olarak değerlendirilmişse veya kaza tespit tutanağında hata tespit edilmesi durumunda itiraz ile ilgili sürecinizi bizzat biz yönetiyoruz!

  • Ben sigortacıma sordum, 53/1b maddesi değişmez dedi!
  • Kaportacım, sen suçlusun 53 1b doğru dedi!
  • Eksper tanıdığım var, 53/1-b maddesine boşuna itiraz etme dedi!
  • Avukatım, dava yıllarca sürer 53 1b ihlali zor süreç dedi!

Bu tarz halk efsanelerini bir kenara bırakın ve ücretsiz sunmuş olduğumuz bu hizmetten faydalanın!

53/1-b Kusur Oranı Nedir? Nasıl İtiraz Edilir? 2024 53/1-b
53/1-b Kusur Oranı Nedir? Nasıl İtiraz Edilir? 2024 53/1-b

Sizlere bir tık kadar yakınız. Kazasız günler dileriz!

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. sola dönüş yaparken yaklaşık 70 metre öncesinden sinyal veriyorum, sola dönerken arkadan sol şeritten hızlı gelen motosikletli aracıma arkadan çarpıyor. 53/1b maddesi ile kaza raporunda ceza alıyorum. kaza yaralamalı olduğundan adli süreç başlıyor. kaza raporunda motorsiklet sürücüsü sadece hızlı gelmesinden dolayı suçlu bulunuyor.
    anlamadığım ben nasıl oluyorumda sola dönüş ihlali yapmış oluyorum. dönmeden önce sol şeritte yerimi alıyorum, sinyalimi veriyorum, arkadan gelen ve hızlı olan motor sol şeritten geliyor ve benim aracıma arkadan çarpıyor.ama ben suçlu oluyorum… bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim

    1. Kaza tespit tutanağını, kazaya ait fotoğraf ve var ise kazaya ait video görüntüsünü, iletişim sayfamızda bulunan mail adresimize veya whatsapp iletişim numaramıza gönderirseniz inceleyip bilgi verebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu