Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

52/1-a Kusur Oranı Nedir? Nasıl İtiraz Edilir?

52/1-a kusur oranı, trafik kazasında “Kavşaklara yaklaşırken hızını azaltmamak” olarak bilinen ktk 52/1a kusur oranı denir.

Bu ihlal sonucunda Karayolları Trafik Kanununun “Hızın gerekli şartlara uygunluğunu sağlamamak” 52. Maddesi hükmünce trafik kazalarında kusurlu sayılmaktadır.

Güzel bir haberimiz var ücretsiz olarak trafik kazasında 52/1-a kusur oranına itiraz nasıl yapılır açıklayacağız!

Bu yazımızda sizlere, 52/1a kusur nedir, 52 1a kusur oranı yüzde kaç, 52/1a asli mi, yoksa tali kusur mu, 52 1a trafik cezası yazılır mı, itiraz nasıl yapılır hakkında bilgi rehberi hazırladık. Ayrıca sormak istediklerinizi yazımızın sonunda bulunan yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sürücü kusur durumu 52/1-a nedir açıklamak gerekirse;

Aracın hızını, kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken azaltmamak,

Karayolları Trafik Kanunu 52. Madde

Olarak tanımlanmıştır. Asli mi tali mi dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

52/1-a Asli Kusur Mu ? Tali Kusur Mu?

52/1a Tali kusur maddesidir. Kısaca açıklamak gerekirse kazanın meydana gelmesindeki ikinci etkendir. Tali kusur nedir hakkında daha detaylı bilgi için trafiksozluk.com/tali-kusur-nedir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

52 1a kusur oranı Tali kusur olarak sayılmaktadır !

Yüzde oranı belirlenirken asli mi yoksa tali olması çok önemli bir etkendir çünkü aracınızın masrafını alıp alamayacağınız veya % kaç olarak alabileceğiniz ihlal ettiğiniz kural ihlali doğrultusunda belirlenmektedir.

52/1-a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

52/1a kusur oranı yüzde hesaplama yapılırken karşı aracın veya araçların ihlalinin olup olmamasına bakılır. Örnek vermek gerekirse iki araçlı bir trafik kazası olduğunu kabul edelim.

Sürücülerden birbirlerine karşı ihlali yapması sonucu trafik kazası meydana geldiyse;

İhlal Durumu1. Sürücü2. Sürücü
Asli – Asli50%50%
Asli – Tali75%25%
Tali – Asli25%75%
Tali – Tali50%50%
Kusursuz – Asli0%100%
Kusursuz – Tali100%0%
Asli – Kusursuz100%0%
Tali – Kusursuz0%100%

Genel olarak 52/1a kusur oranı yüzde hesaplama değeri %25 olarak kabul edilmektedir.

Diğer kusur maddelerini www.trafiksozluk.com/trafik-kazalari/ buradan bulabilirsiniz.

52/1-a Trafik Cezası Ne Kadar?

Normal şartlarda ihlal durumu olması durumunda 52 1a trafik cezası uygulanmaktadır. 2020 yılında 132 ₺ olarak ceza yazılmaktadır. %25 indirim ile 99 ₺ ödeyebilirsiniz.

52/1-a trafik cezası
52/1-a trafik cezası

Ancak trafik kazası esnasında kusur dağılımı olarak 52 1a maddesi kullanıldığında herhangi bir trafik cezası uygulanmamaktadır. trafiksozluk.com/52-1-a-trafik-cezasi/ detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

52/1-a Kusur Oranı İtirazı Nasıl Yapılır?

52 1a kusur maddesi biraz karışık, hatta çok karışık bir hesaplaması var. Size şöyle bir teklifte bulunalım. Dilerseniz Trafik Sözlük ekibi olarak trafik kazanızı ücretsiz olarak inceliyoruz.

52/1a kusur maddesi hatalı olarak değerlendirilmişse veya kaza tespit tutanağında hata tespit edilmesi durumunda itiraz ile ilgili sürecinizi bizzat biz yönetiyoruz!

 • Ben sigortacıma sordum, 52/1a maddesi değişmez dedi!
 • Kaportacım, sen suçlusun 52 1a doğru dedi!
 • Eksper tanıdığım var, 52/1-a maddesine boşuna itiraz etme dedi!
 • Avukatım, dava yıllarca sürer 52 1a ihlali zor süreç dedi!

Bu tarz halk efsanelerini bir kenara bırakın ve ücretsiz sunmuş olduğumuz bu hizmetten faydalanın!

52/1-a Kusur Oranı Nedir? Nasıl İtiraz Edilir? 2020 52/1-a
52/1-a Kusur Oranı Nedir? Nasıl İtiraz Edilir? 2020 52/1-a

Sizlere bir tık kadar yakınız. Kazasız günler dileriz!

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretsiz hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Kaza yaptık kavşakta dur levhası vardı karşı araba çok hızlı geldi kaza oldu. Polis çağırdık hiç suçum olmamasına rağmen polis bana 52/1a kusur maddesinden kusur verdi. Karşı adamada 57/1a kusurlu demiş. Şimdi ben kusurlumuyum. kaskom yok arabamı yaptırırken para ödeyecekmiyim acil yardım edin lütfen nasıl itiraz edebilirim.

  1. Merhaba Ömer,

   Öncelikle geçmiş olsun. KTK 57/1a kusur; kavşaklarda geçiş önceliğine uymamak olarak bilinen asli kusur maddeleri arasında yer almaktadır. KTK 52/1a ise kavşakta ilk geçiş hakkına ait araç sürücüsünün kavşağa yaklaşırken hızını azaltmasını gerektiren tali kusur maddesi olarak kabul edilir.

   57/1a yüzde oranı %75
   52/1a yüzde oranı %25

   olarak kabul edilmektedir. Aracınızın masraflarının %25’ini cebinizden karşılamanız gerekmektedir. Dilerseniz kaza tespit tutanağınızı ücretsiz olarak inceleyip sizi bilgilendirebiliriz. İtiraz sürecinizi bizzat biz takip edebiliriz. İletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

   Kazasız günler dileriz.

 2. iyi gunler kendi seridimde motosikletim ile seyir halinde iken yolun solunda belediye aracının tamirat gerekçesi ile soldaki karşı şeridin içinde park halinde olması ancak herhangi bir uyarıcı levha koymaması sebebiyle karşı şeritten gelen aracın kendi şeridinde bulunan tamir aracını görüp benim şehir deme geçmesi ve bana vurmasıyla Ben Yaralandım kaza sonrası belediye ekiplerine uyarıcı levha koyu koymamaktan Tali kusur kardeş şeritten gelen ve benim seridime giren bana vuran araca asli kusur Bana da kafamda kask olmaması sebebiyle Tali kusur verildi ancak benim bildiğim kask bir kazada kusur sebebi olmaması lazım Sonuçta ben bunun cezasını ödüyorum ceza yazıldı tarafıma Ben bu kazada kusurum olmamasına rağmen tarafıma Tali kusur verildi kask olmaması bir kusur nedeni mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu