Trafik Cezası

Ses Sistemi Cezası (Arabaya Set Düzme Cezası)

Karayolları trafik kanunun 72. Madde maddesi ses sistemi cezası (arabaya set düzme cezası) olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 72. Madde trafik cezası yazılır.

Kısaca 72. Madde: ses sistemi cezası (arabaya set düzme cezası) denir.

Bu yazımızda sizlere 72. Madde nedir? 72. Madde trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 72. Madde trafik cezası ne kadar? 72. Madde itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek ses sistemi cezası (arabaya set düzme cezası) itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 72. Madde ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

72. Madde Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle ses sistemi cezası (arabaya set düzme cezası) olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 72. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarının kullanılması olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

  • Ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarını şararına uygun olmadan araçlarda bulundurmak, bu tür cihazları kamunun rahat ve huzurunu bozacak şekilde kullanmak,
  • 72. Madde sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Ses Sistemi Cezası (Arabaya Set Düzme Cezası) Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 72. Madde ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında ses sistemi cezası (arabaya set düzme cezası) 132 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz ses sistemi cezası (arabaya set düzme cezası)nı 99 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 72. Madde trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Ses Sistemi Cezası (Arabaya Set Düzme Cezası)na Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 72. Madde trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken ses sistemi cezası (arabaya set düzme cezası) ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

  • Ceza tutanağı
  • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 72. Madde ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

ses sistemi cezası (arabaya set düzme cezası)na itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Ses Sistemi Cezası (Arabaya Set Düzme Cezası)na İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri ses sistemi cezası (arabaya set düzme cezası)nı iptal etmek için başvurucunun “ses sistemi (arabaya set düzme )” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

72. Madde kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

  • Araç Değer Kaybı Başvurusu
  • Kusur Oranı İtirazı
  • Ayıplı Araç Onarımı
  • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu