Trafik Kazası Kusur Oranları

57/1-a Kusur Oranı Nedir? Nasıl İtiraz Edilir?

57/1-a kusur oranı, trafik kazasında “Kavşaklarda ilk geçiş hakkını vermemek” olarak bilinen ktk 57/1a kusur oranı denir.

Bu ihlal sonucunda Karayolları Trafik Kanununun “Kavşaklarda geçiş hakkı” 57. Maddesi hükmünce trafik kazalarında kusurlu sayılmaktadır.

Güzel bir haberimiz var ücretsiz olarak trafik kazasında 57/1-a kusur oranına itiraz nasıl yapılır açıklayacağız!

Bu yazımızda sizlere, 57/1a kusur nedir, 57 1a kusur oranı yüzde kaç, 57/1a asli mi, yoksa tali kusur mu, 57 1a trafik cezası yazılır mı, itiraz nasıl yapılır hakkında bilgi rehberi hazırladık. Ayrıca sormak istediklerinizi yazımızın sonunda bulunan yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sürücü kusur durumu 57/1-a nedir açıklamak gerekirse;

Kavşaklara yaklaşırken kavşaktaki şarara uyacak şekilde yavaşlamamak, geçiş hakkı olan araçlara ilk geçiş hakkını vermemek,

Karayolları Trafik Kanunu 57. Madde

Olarak tanımlanmıştır. Asli mi tali mi dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

57/1-a Asli Kusur Mu ? Tali Kusur Mu?

57/1a Asli kusur maddesidir. Kısaca açıklamak gerekirse kazanın meydana gelmesindeki asıl etkendir. Asli kusur nedir hakkında daha detaylı bilgi için trafiksozluk.com/asli-kusur-nedir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

57 1a kusur oranı Asli kusur olarak sayılmaktadır !

Yüzde oranı belirlenirken asli mi yoksa tali olması çok önemli bir etkendir çünkü aracınızın masrafını alıp alamayacağınız veya % kaç olarak alabileceğiniz ihlal ettiğiniz kural ihlali doğrultusunda belirlenmektedir.

57/1-a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

57/1a kusur oranı yüzde hesaplama yapılırken karşı aracın veya araçların ihlalinin olup olmamasına bakılır. Örnek vermek gerekirse iki araçlı bir trafik kazası olduğunu kabul edelim.

Sürücülerden birbirlerine karşı ihlali yapması sonucu trafik kazası meydana geldiyse;

İhlal Durumu1. Sürücü2. Sürücü
Asli – Asli50%50%
Asli – Tali75%25%
Tali – Asli25%75%
Tali – Tali50%50%
Kusursuz – Asli0%100%
Kusursuz – Tali100%0%
Asli – Kusursuz100%0%
Tali – Kusursuz0%100%

Genel olarak 57/1a kusur oranı yüzde hesaplama değeri %75 olarak kabul edilmektedir.

Diğer kusur maddelerini www.trafiksozluk.com/trafik-kazalari/ buradan bulabilirsiniz.

57/1-a Trafik Cezası Ne Kadar?

Normal şartlarda ihlal durumu olması durumunda 57 1a trafik cezası uygulanmaktadır. 2020 yılında 132 ₺ olarak ceza yazılmaktadır. %25 indirim ile 99 ₺ ödeyebilirsiniz.

57/1-a trafik cezası
57/1-a trafik cezası

Ancak trafik kazası esnasında kusur dağılımı olarak 57 1a maddesi kullanıldığında herhangi bir trafik cezası uygulanmamaktadır. trafiksozluk.com/57-1-a-trafik-cezasi/ detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

57/1-a Kusur Oranı İtirazı Nasıl Yapılır?

57 1a kusur maddesi biraz karışık, hatta çok karışık bir hesaplaması var. Size şöyle bir teklifte bulunalım. Dilerseniz Trafik Sözlük ekibi olarak trafik kazanızı ücretsiz olarak inceliyoruz.

57/1a kusur maddesi hatalı olarak değerlendirilmişse veya kaza tespit tutanağında hata tespit edilmesi durumunda itiraz ile ilgili sürecinizi bizzat biz yönetiyoruz!

 • Ben sigortacıma sordum, 57/1a maddesi değişmez dedi!
 • Kaportacım, sen suçlusun 57 1a doğru dedi!
 • Eksper tanıdığım var, 57/1-a maddesine boşuna itiraz etme dedi!
 • Avukatım, dava yıllarca sürer 57 1a ihlali zor süreç dedi!

Bu tarz halk efsanelerini bir kenara bırakın ve ücretsiz sunmuş olduğumuz bu hizmetten faydalanın!

57/1-a Kusur Oranı Nedir? Nasıl İtiraz Edilir? 2024 57/1-a
57/1-a Kusur Oranı Nedir? Nasıl İtiraz Edilir? 2024 57/1-a

Sizlere bir tık kadar yakınız. Kazasız günler dileriz!

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Ben bir trafik kazası yaptım. Polis 57/1a ve 52/1a maddelerinden kusur vermiş. 57/1-a Asli Kusur Mu ? Tali Kusur Mu? ve kusur oranı nedir? Bana yardımcı olur musunuz. Ben 57/1a kusurluyum

  1. Merhaba Ömer,

   Öncelikle geçmiş olsun. 57/1-a kusur maddesi kavşaklarda geçiş önceliğine uymamak olarak bilinen asli kusur maddesidir. 52/1-a ise kavşakta ilk geçiş hakkına ait araç sürücüsünün kavşağa yaklaşırken hızını azaltmasını gerektiren tali kusur maddesidir.

   57/1a kusur yüzde oranı %75
   52/1a kusur yüzde oranı %25

   olarak kabul edilmektedir. Dilerseniz kaza tespit tutanağınızı ücretsiz olarak inceleyip sizi bilgilendirebiliriz. İletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

   Kazasız günler dileriz.

 2. Ben aracımla anayolda seyir halinde iken tali yoldan çıkan araç yolu kontrol etmeyerek ve DUR işareti bulunan yoldan çıkarak kazaya sebep olmuş bende ona ön do çamuruk ve kapısına çarptım. Bu olayda hanhimiz kusurluyuz.

  1. Merhaba Hüseyin, kaza tutanağını iletişim sayfamızda bulunan mail üzerinden veya whatsapp üzerinden bizlere iletin daha net bilgi verebiliriz. Ancak söylemiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda dur levhası bulunan yoldan gelen araca çarptıysanız siz 52/1-a kusur oranı dahilinde %25 kusurlu olursunuz. Dur levhasına uymayarak kazaya sebebiyet veren ise 57/1-a kusur maddesi hükmünce %75 kusurlu sayılır.

   Eğer sürücüler olarak anlaşmalı tutanak tabi ettiğimiz, Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı tanzim ederek tramere sunmuş iseniz dur levhalı yoldan gelen araca %100 kusur verilir.

 3. Merhaba ben bir kaza yaptım.kaza tutanağında karşı tarafa 57/1a bana ise 52/1a verdiler.aracim perte çıkıyor.aracin bedelini nasıl hesaplarlar.bilgileriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

 4. Merhaba 2019 Ekim ayında bir kazaya karıştım. İlk çıkış yaptığım noktada durup soluma baktım Sonra ortadaki ada içerisine girdim ve durdum sağıma bakayım derken yaklaşık olarak 100 üzeri hız ile gelen araç benim sağ tampondan yakaladı normalde manevra yapmasa önüyle bana çarpacaktı. manevra yaparak kendinin şöför kapısından tamponumun sağ tarafından vurmaya başladı Sonrasındada onun arka kapısından tekerlek kısmına gelince benim arabamın tutması sonucunda sekerek yan taraftaki ticari taksiye çarparak ve onun sol 2 kapısınıda alarak yaklaşık sol arka tekerleği kırık olmasına rağmen 25-30 metre ileride ancak durabildi. Ben Ada içinde dururken çarpmanın ve tutmanın etkisiyle arabam yol ortasına kadar çıktı. olay yerine gelen polis ise beni dinlemek yerine senmisin polis benmiyim diyerek azar çekti halbuki olayı anlatmaya çalışıyordum. Ama bana çarpan aracın şöförü şirket aracı olduğu için olay yerine sözde emekli polis çağırdı ve bunun neticesinde bana aza çeken polis onu usulca dinledi NETİCE OLARAK : %75 KUSUR BANA %25 KUSUR onlara çıktı. Size whatsapptanda olayın tutanağını ekledim. Kusur düzelttirme olasılığımız % kaç olur acaba saygılar…

 5. Merhaba ben kavşaktan dönüş yaptım ve raporda 20 metre yazıyor dönüş yaptım ve arkadan diğer araç çarptı ve 45 metre takla atarak yaralama li kaza oldu karşı tarafa 57/1 a suç verdi bana 57/1b (4) kusur verdi şuan sonucu bilmiyorum ne çıkabilir

   1. Merhaba ben yesil isikta geçtim bana ambulans çarptı ambulansın da sireni calmiyordu bana 57_1a kusurlu , ambulansa da 71.maddeye göre kural İhlali yapmıştır diyor ( kamera kayıtlarında mevcuttur siren calmiyordu) oran ne gelir buradan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu