Trafik Sözlüğü

Forklift Ehliyeti Kaç Günde Alınır?

Genellikle istifleme veya istifleme için tercih edilen bir forklift, iş makinesi olarak sınıflandırılır. Yakıt tüketimine ve ağırlığına göre sınıflandırılan bir forklift, işletme belgesi olmadan kullanılmamalıdır. Bu aracı kullanan kişiler 2918 sayılı Trafik Yönetmeliğine göre iş makinası operatörlük belgesi sahibi olması gerekmektedir. İnsanların en çok merak ettiği sorulardan biri forklift ehliyeti kaç günde alınır ne kadar zaman alınır. Kural olarak, eğitim süresi 4 hafta ile 6 hafta sürer.

Yeni Ümit İş Makinası
Yeni Ümit İş Makinası

Forklift operatör ehliyeti olmayan kişiler, belgesi olmadığı için cezai işlem uygulanır. Cezalardan kaçınmak için işletmeler, bu belgeye sahip olmayan kişilerin iş makinelerini kullanmasına izin vermezler. Çünkü iş kanununa göre yetkisiz forklift kullanımı idari para cezasına çarptırılabilir. Kısa bir eğitim süresi ile bu belgeyi elde etmek mümkündür.

Forklift Operatörlük Kursu

Forklift kullanacak kişilerin ehliyet sahibi olması gerekmektedir. G sınıfı sürücü belgesi sayılan bir forklift ehliyeti almak isteyen herkes, kursu ve çıraklık eğitimini tamamlamalıdır. Forklift sürücü belgesi eğitimli kişilere verilir. Bu belgeyi alabilmek için en az 18 yaşında olmanız ve en az ortaokul diplomasına sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca Bakınız: Forklift Kursu

Ayrıca beden ve ruh sağlığı ile ilgili belirlenmiş kriterlerin karşılanması son derece önemlidir. Bu belgeyi almak isteyenler için de yargılamama şartının yerine getirilmesi gerekmektedir. Türk Ceza Kanununda yer alan maddelere göre cezaya mahkûm olmamak gerekir.

Forklift Ehliyet Alma Süreci

Forklift Ehliyeti
Forklift Ehliyeti

Forklift ehliyeti kaç günde alınır sorusuna cevap ararken dikkat çeken başka bir konu ise forklift ehliyeti  olmayan forkliftlerin kullanılması yasaktır. İnşaat makinelerini izinsiz çalıştırmak çok tehlikelidir ve bu yüzden kullanımı yasaktır. Forklift sınavın da başarılı olunması halinde forklift operatörlük belgesi verilebilir.

Bir süre forklift ehliyeti kaç günde alınır araştırmadan önce forklift kullanmak; başta malzeme taşıma olmak üzere birçok yükleme işleminde uzmanlaşan kişiler forklift sürücüleri olarak bilinirler. Bu insanlar belli bir zamandan sonra, bir servis ve onarım seviyesine ulaşırlar.

Ehliyet sahibi kişiler, ruhsat sahibi oldukları için cezalandırılmayacaktır. Forklift sürücüsü eğitim kurslarına katılanlar bu alanda uzmanlaşmıştır. Aydınlatma sistemini kullanmayı, pilin her gün bakımını yapmayı, engebeli arazide zorlamamayı ve malzemeyi aldıktan sonra hızlanmamayı öğrenmesi gerekiyor. Bu kurslar için hangi araba kullanılıyor? Bu makinenin programı ders programına eklenir. İŞ makinası operatörlük almak isteyen herkes bir forklift kursunu tamamlamalıdır.

Forklift Ehliyetinin Alma Süresi

Forklift ehliyeti kaç günde alınır sorusuna cevap Forklift ehliyetinizi almanın tam zamanı; Bu, forklift sürücüsü adaylarından en sık sorulan sorulardan biridir. Tahmini süre 30 ila 45 gün arasındadır. Forklift Sertifikası almak isteyen Forklift Sürücüsü Adayları, Forklift Sertifikasını bir an önce almak ve sertifikalı operatör olmak istemektedir. Tabii ki kayıt tarihi, hazırlanacak belgeler, gerekli başvuru belgeleri ve tabii ki işlemin süresi en çok ilgiyi çeken konular.

Forklift ehliyeti ve kayıt belgelerinin alınması için geçen süre, forklift kursuna kayıt olduktan sonra 45 ile 50 gün arasında değişmektedir.

Elbette bu forklift sertifikası alma süresi her iş makinesi kursu için aynı değildir. Forklift ehliyeti alma süreleri kursa ve diğer il ve bölgelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin Güngeren’deki yeni ümit forklift kursunun süresi ile Hadımköy, Esenyurt, Bağcılar, Başakşehir, Beylikdüzü, Arnavutköy’deki forklift kurslarının sınav tarihleri ve süreleri farklıdır.

Forklift lisansı almak, öncelikle bir inşaat makineleri kursu aramakla ilgilidir;

Forklift ehliyeti kaç günde alınır dan önce ehliyet için gerekli evrakların hazırlanması, başvuru evrakları ile kurs kaydının yapılması ile başlar, ardından forklift eğitimi başlar, teorik ve pratik eğitim yapılır ve forklift test tarihi beklenir.

Testi başarıyla geçtikten sonra bir forklift lisansı almaya hak kazanılır.

Kaynak: https://www.forkliftehliyeti.com/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu