Trafik Sözlüğü

D Sınıfı Ehliyet Nedir?

D Sınıfı ehliyet, çok işlevli ehliyet türlerinden biridir. D sınıfı ehliyet almak isteyen kişiler D sınıfı ehliyet nedir ve ne işe yarar sorusunu sıklıkla sormaktadır. D sınıfı ehliyet, minibüs ve türevi araçları kullanmak isteyen sürücülerin sahip olması gereken ehliyet türüdür. Bu ehliyete sahip kişiler M, B, M1, D1 ve F sınıfına mensup araçları kullanma hakkına sahiptir.

D Sınıfı Ehliyet Alma Şartları
D Sınıfı Ehliyet Alma Şartları

D Sınıfı Ehliyet Alma Şartları

Türkiye Cumhuriyeti’nde bazı ilgili birimler ilgili ehliyetleri almak için bazı şartlar getirmiştir. Bu şartlar yaş, deneyim ve çeşitli sağlık durumları gibi şartlar olabilir. D Sınıfı ehliyete sahip olmak isteyen kişiler de D sınıfı ehliyet alma şartlarını bu şartları sağlayıp sağlayamadıklarını görmek amacıyla merak etmektedir. Peki D sınıfı ehliyet alma şartları nelerdir?

  • Bu ehliyet türünü alabilmek için kişinin minimum yaşının 24 olması ve 25 yaşından gün alınması gerekir.
  • Bu Sınıfı ehliyeti alabilmek için kişinin minimum B sınıfı bir ehliyeti olması gerekmektedir.
  • Sürücü olmasına herhangi bir engel bulunmadığı yönünde bir sağlık raporuna sahip olması gerekmektedir.
  • Sabıka kaydının temiz olduğuna dair bir adli sicil kaydına sahip olması gerekir.
  • Bu ehliyet türünü alabilmek için kişinin minimum eğitim durumunun ilkokul mezunu olması gerekmektedir.
  • Ayrıca Bakınız: D sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır?

D1E sınıfı ehliyet,

D1E sınıfı, 16+1 sürücüsüyle beraber 17 kişilik minibüsü kullanmaya yarayan ehliyet sınıfıdır. E eki ile beraber bu minibüslerin römorklu olanlarının kullanma yetkisi verilmiştir. D1E sınıfı sürücü belgesine sahip olmak için en az D1 ehliyetine sahip olmak gerekmektedir. Bu sürücü belgesi grubunda da 21 yaşını bitirip, 22 den gün almak yeterlidir.

DE grubu ehliyet

DE grubu sürücü belgesi sahibi sürücüler, römorklu otobüs kullanma yetkisine sahiptirler. Bu grup otobüsleri kullanmak için de koltuk ya da yolcu sayısı belirtilmemiştir. Her uzunlukta ve her koltuk sayısında otobüs olarak geçen araçları kullanma yetkisine sahip olan DE grubu ehliyet sahibi sürücüler, bu otobüslerin römork olarak ilave edilmiş şekillerini kullanmak amacı ile başvurmaktadırlar.

  • NOT: DE grubu sürücü belgesine başvurabilmek için en az D grubu ehliyet alma zorunluluğu bulunmaktadır.
  • Yaş Şartı: bu grup ehliyete sahip olabilmek için de 24 yaş sınırı bulunmaktadır.

D Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

Yukarıda da bahsedildiği üzere B sınıfı bir ehliyete sahip olmak gerekiyor. Peki B sınıfı ehliyete sahip olanlar ve diğer gerekli şartları sağlayan kişiler için D sınıfı ehliyet nasıl alınır?

İlk olarak bu ehliyet türünü almak için gerekli belgeler ile birlikte yetkili bir sürücü kursuna kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Bu aşamadan sonra sizi bir teorik sınav beklemektedir. Teorik sınavdan geçer not alan öğrencilerin bir sonraki aşama olan direksiyon sınavına girmeleri gerekir. Direksiyon sınavında başarılı olan sürücü adayları, bu sürücü belgesi ehliyetini almaya hak kazanmış olurlar. D sınıfı ehliyet almaya hak kazanan adaylardan gerekli belgeleri hazırlaması beklenir. Belgeler hazırlandıktan sonra bu ehliyetin ücreti ve kart ücretinin yatırılması gerekir. Ücretin ödenmesinden sonra ehliyet emniyet müdürlüğünden alınabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu